piątek, 28 grudnia 2018

"Morderstwo przy drodze krajowej 94" Danka Braun


Tytuł: Morderstwo przy drodze krajowej 94
Autor: Danka Braun
Wydawnictwo: Prozami
Kategoria: thriller/sensacja/kryminał
Ilość stron: 352
Data wydania: 7 listopada 2018
Prywatny detektyw Mirek Filer, który specjalizuje się w ujawnianiu zdrad niewiernych małżonków, podejmuje się oczyścić z zarzutów swojego księgowego Leszka Szajnę. Szajna, mąż autorki kryminałów, jest podejrzany o zabicie mordercy swojej matki.

Inspiracją do napisania powieści „Morderstwo przy drodze krajowej 94” była prawdziwa historia, która wydarzyła się w rodzinie autorki. W 1983 roku została zamordowana jej teściowa. Mordercę skazano na dwadzieścia pięć lat pozbawienia wolności. Wkrótce po tym, gdy opuścił zakład karny, znaleziono w rzece jego zwłoki.

Kilku podejrzanych. Liczne motywy. Kto wymierzył sprawiedliwość?

Interesującym faktem dotyczącym tej książki, jest to, że została ona napisana na podstawie prawdziwych zdarzeń. W 1983 roku teściowa autorki została brutalnie zamordowana podróżując autostopem. Sprawcę złapano i skazano na 25 lat pozbawienia wolności. Gdy wyszedł na wolność jego ciało odnaleziono, domniemając się samobójstwa lub zabójstwa. Na podstawie tych wydarzeń Danka Braun stworzyła książkę „Morderstwo przy drodze krajowej 94”, która jest pierwszym tomem nowej serii autorki pt. „Akta Mirka Filera”.

Fabuła jest tutaj skonstruowana linearnie, przeplatają się tutaj wątki obyczajowe i kryminalne co jest dość ciekawym zabiegiem ze strony autorki. Książka, mimo iż jest kryminałem nie ocieka krwią i nie jest przesadzona. Smaku dodaje fakt, że zostały tu wplecione wydarzenia, które rzeczywiście miały miejsce w rodzinie Braun.

Głównym wątkiem tej powieści nie jest jednak morderstwo i śledztwo z nim związane, jakby mogło się wydawać po samym tytule. Na pierwszy plan wysuwa się postać Mirka Filera, który jest postacią specyficzną, a powiedziałabym nawet dziwną. Jego zachowanie jest trochę komiczne, a zarazem nieodpowiednie do jego wieku i do wykonywanej profesji. Filer jest egocentryczny i zadufany w sobie, przez co nie do końca jest postacią, którą można polubić. Jednakże takie wykreowanie tej postaci przez autorkę sprawia, że nabiera ona tutaj wielowymiarowego znaczenia i zapada w pamięć. Myślę, że to właśnie to miała na myśli autorka, aby czytelnika związać z tą postacią na dłużej. W końcu spodziewamy się kontynuacji tej serii.

Danka Braun idzie jednak o krok dalej i pokazuje czytelnikowi zmiany jakie zachodzą w Marku Filerze. Ma to związek z wydarzeniami, które rodzą się w jego życiu. Poprzez takie urozmaicenie fabuły, książka zamienia się bardziej na taką z kategorii obyczajowe, ale nie jest to zabieg, na którym cierpią kryminalne wątki tej powieści. Dużo jest tu nawiązań do zmian zachodzących w głównym bohaterze, więc jeśli wam to nie przeszkadza książka na pewno skradnie Wasze serca.

Autorka umieszcza w fabule wiele podejrzanych postaci, co daje czytelnikowi możliwość pobawienia się w prywatnego detektywa i na własną rękę wytropienie sprawcy. Książka jest nieprzewidywalna, nie podaje na tacy gotowych rozwiązań, tym bardziej zabawa jest ciekawa i wciąga.

Książka bardzo ciekawa i wciągająca, trzymająca trochę w napięciu. Nie jest to może kryminał z piekła rodem, jeśli tego się spodziewacie ale pozycja, która zaspokoi Wasze kryminalne i sensacyjne potrzeby. Czyta się szybko i lekko. Polecam.

8/10

- 3 pkt. za ciekawą i nieprzewidywalną fabułę, która nie jest przesadzona i nie ocieka krwią
- 2 pkt. za wykreowanie wizerunku głównego bohatera, za ukazanie zachodzących w nim zmian
- 2 pkt. za umiejscowienie w fabule podejrzanych postaci dających możliwość pobawienia się w prywatnego detektywa
- 1 pkt. za powiązanie fabuły książki z prawdziwa historią


Książkę miałam okazję przeczytać dzięki uprzejmości:


Dziękuję! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 oddech wyobraźni , Blogger